Çipras'tan Kıbrıs'ta bir ilk

Yunanistan Başbakanı Çipras, ilk yurt dışı ziyaretini Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne gerçekleştirdi. Çipras, tarihte ilk kez Kıbrıslı Türkleri de muhatap alarak onların Kıbrıs sorunu hakkındaki fikirlerini dinleyecek.

Tarih: 02.02.2015 11:11

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi programı kapsamında, Rum lider Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi.

Rum meclisinin özel oturumunda konuşma yapacak Çipras, temasları kapsamında Rum siyasi partilerinin liderleri ve Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos ile görüşecek.


ÇİPRAS'TAN BİR İLK

Çipras, Güney Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar ile bir araya gelecek. Görüşmeye katılacak olan Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Eşbaşkanı Meltem Onurkan Samami,  bir Yunanistan Başbakanı’nın Kıbrıslı Türkleri muhatap almasının tarihi bir olay olduğunu söyledi. 
Toplantıya Kayıp Şahıslar Dernekleri’ne üye Türkler ve Rumların da davet edildiği öğrenildi.


SİYASİLERİ REDDETTİ

Çipras, kendisi ile görüşme talep eden KKTC’li siyasi parti temsilcilerine de “yoğun proğramı” gerekçesiyle red cevabı verdi. Rum kaynaklardan edinilen bilgilere göre Çipras, Ada’da siyasi liderlerle görüşme yerine sivil toplum temsilcilerini dinlemeyi tercih etti. Dönemin Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da, 2003 yılında ziyaret ettiği Ada’da KKTC’li siyasi parti başkanları ile görüşmüştü.


SALI GÜNÜ AVRUPA TURU BAŞLIYOR

Çipras, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi temaslarının ardından, Salı günü İtalya, Çarşamba günü ise Paris ve Brüksel’i ziyaret edecek.

Avrupa’daki temasları kapsamında İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile biraraya gelmesi beklenen Çipras, Avrupalı liderlere yeni Yunan hükümetin borçlar konusundaki düşüncelerini aktaracak.

Çipras'ın Avrupa temasları sırasında ortak bir yol bulunması için Avrupalı liderlere hükümetinin yeni bir kurtarma programı hazırlamasına zaman tanınmasını için destek istemesi öngörülüyor.


AA


Tarih: 02.02.2015 11:11
Yorum Bırak