Atilla Taş, Hürriyet yazarı Ayşe Arman'a konuştu

OnurAkayMedya - '1 milyon 700 bin takipçim var ama içeride yapayalnızdım'

Tarih: 27.10.2017 11:59

FETÖ'nün medya yapılanması davasında tutuklanan ve 14 ay cezaevinde kalan Atilla Taş, geçtiğimiz gün tahliye edilmişti. Taş, Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman' konuştu.

Ayşe ARMAN / HÜRRİYET

1 milyon 700 bin takipçim var ama içeride yapayalnızdım

- Geldik, “Her ne kadar inceden sattıysanız da sizi her zaman sevdim. Kurban olurum lan size!” tweet’ine. Hadi gerçeği söyle, insanların seni sattığını mı düşünüyorsun?

E biraz öyle tabii! Tamam, sen kendi inandığın doğruları söylüyorsun, kendi istediğin için haksızlıklara karşı geliyorsun, kendi istediğin için muhalefet ediyorsun, ama seni takip eden insanlar da var. Yalnız değilsin gibi geliyor. Ama sonra mahkemeye gidiyorsun, cezaevine giriyorsun, aylar geçiyor, bir bakıyorsun hep yalnızsın! OHAL şartları çok ağır, mektup yasak, avukat yasak... Ve sen sadece üç kişiyle kalıyorsun!

- Ailen?

Evet. Başka kimse yoktu! Her gün 20 metrekare bir yerdesin. 7 adım atabiliyorsun. 10 metre önünü bile görememek nasıl bir şey biliyor musun? Şimdi gökyüzüne baktığımda başım dönüyor. Cezaevinde gökyüzünü de kapattılar. Üstümüze kafes çektiler. Bir beton dökülmediği kaldı! İşte bu şartlarda, en yakınındaki insanlar bile senden kaçıyor. Çevrende kimse kalmıyor, cüzamlı gibi oluyorsun. Günün sonunda bir bakıyorsun, bu kadar insan takip ediyor ama yanında kimse yok!

- Çok mu acıttı bu senin içini?

E ne yalan söyleyeyim, acıttı! İster istemez içeride kendini sorguluyorsun. Sonunda da o sorgulama bir kitaba dönüştü: “Sakıncalı Çökelek.” Yakında çıkacak. Orada da yazdım. “Neden yaptım?” dedim, “Amacım neydi?” Biraz da bu soruların cevabını bulmak beni çıkmazdan çıkarttı: Ben muhalefeti kendim için yaptım. Kendi inandığım değerler için. Kendi gördüğüm yanlışlar için. Birileri beni takip etsin, beni desteklesin diye değil. Ben sonuçta siyasetçi değilim. Dahası, bu muhalif halim yüzünden çok şey kaybettim. Aylarca işsiz kaldım. Gazetede yazmayı da işim olmadığı için kabul ettim...

- İnsanlar korktuğu için mi senin yanında yer almadı?

E tabii öyle. Ama ne kadar da korksan, insanın bir mahkemesine gidersin. Bak, gösteri yapsınlar demiyorum. Gerçekten çok yalnız kaldım. CHP’liler destek verdi, sağ olsun Kemal Kılıçdaroğlu da. Bir de gazetecilerin, yazı yazan insanların cezaevinde olması çok saçma. Başka sese bu tahammülsüzlük nedir? Ne yani, tek fikirlilik mi olsun? İstenen bu mu? Demokrasi diyorsak, böyle nasıl büyür ki demokrasi? Bu kadar büyük bir otosansür olursa, insanlar fikirlerini bile açıklamaktan çekinirse, demokrasiden söz edemezsin ki...

Röportajın tamamını okumak için TIKLAYIN

Etiketler: Ayşe Arman röportajı Hürriyet Gazetesi köşe yazarları Atilla Taş Atilla Taş röportajı
Tarih: 27.10.2017 11:59
Yorum Bırak