İzmir`deki Gezi

26.09.2013 13:37 İzmir`deki Gezi Onur Akay Medya Haber Portalı - EÜ`deki yurdun haremlik selamlık olarak ayrılmasının ardından öğrencilerin başlattığı çadırlı direniş, desteklerle büyüyor. İzmirliler de gençleri, yemekleri ve barınma olanağı sağlayarak yalnız bırakmıyor.

Ege Üniversitesi’ndeki (EÜ) öğrenci yurdunun haremlik selamlık olarak ayrılmasının ardından başlayan çadır eyleminden, Gezi Parkı Direnişi’ni andıran görüntüler yansıyor. Bornova’da yaşayan yurttaşlar bazı öğrencileri evlerinde ağırlarken birçok kişi de çadırlarda kalanlara yemek getirerek destek oluyor. Alternatif yurtta çadır sayısı da her gün artıyor. Oluşturulan kütüphane ücretsiz kitap ve ders notları sağlıyor...

Gezi Parkı eylemleriyle başlayan dayanışma ruhu, EÜ’de kurulan “çadır kent”te de kendini gösteriyor. Kredi Yurtlar Kurumu’nun EÜ yerleşkesindeki karma öğrenci yurdunu kız yurdu olarak değiştirmesinin ardından erkek öğrenciler üniversiteye 1.5 saat uzaklıktaki yurtlara gönderildi. Kontenjanları da azalan yurtlar nedeniyle çok sayıda öğrenci barınacak yer bulamadı. Haremlik selamlık yurt uygulaması ve öğrencilerin mağdur olması üzerine öğrenciler “Kendi Yurdumuzu Kuruyoruz” adı altında çadır eylemi başlattı. Eylemde dün üçüncü gün geride kalırken çadırların her geçen gün arttığı gözlendi. Fikir Kulüpleri Federasyonu’na bağlı öğrencilerin de çadırlarını kurmasıyla, Merkez Kütüphane’nin önünde Gezi Parkı’ndaki direnişi andıran görüntüler ortaya çıktı.

İzmirli yurttaşlar, yurtsuz kalan öğrencilere destek olmak için börek, kek, tavuk, pilav gibi yiyecekler hazırlayarak öğrencilere getirmeye başladı. Belediyeler öğrencilerin su, çay, kahve gibi gereksinimlerini karşılarken birçok yurttaş da battaniye, yorgan ve yastık desteğinde bulundu.

Dün de çadırların olduğu bölgeye destek olmak amacıyla yurttaşlar tarafından çadırlar gönderildi. İzmirliler ellerinde tepsilerle öğrencilere getirdikleri yiyecekleri, çay, kahve, şeker gibi ürünleri teslim ederken onlarla gece boyu oturup sohbet de ediyor. Öğrenciler, gece gerçekleştirdikleri forumların ardından müzik eşliğinde halay çekerken tiyatro gösterileri ve müzik dinletileriyle de eğleniyorlar.

Eyleme desteğin her geçen gün büyüdüğünü belirten öğrencilerden Seda Anık, akşamları düzenledikleri forumlara yüzlerce öğrencinin katıldığını söyledi. Milletvekillerinden öğretim görevlilerine, üniversite çalışanlarından sivil yurttaşlara kadar birçok kişinin destek için çadırlara geldiğini belirten Anık, “İzmirliler bizi yalnız bırakmadı. Her gün bir sürü yiyecek ve içecek gönderiliyor. Birçok kurum bize destek veriyor” dedi.

Yurt yeri gösterdiler!

Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Doğan Başaran da eylemi sürdürme kararı aldıklarını söyledi. Yurt ile Kipa alışveriş merkezi arasında kalan bölgede Hazine’ye ait büyük bir arazi olduğunu buraya yurt yapılması için imza kampanyası başlattıklarını belirten Başaran, “15 gün sürecek kampanyada daha ilk günden bini aşkın imza topladık. Bu imzaları Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurtkur ve TBMM’ye göndereceğiz. 1 ay içinde harekete geçilmezse, kendi yurdumuzu kendimiz kuracağız. Kamyonun kasasına tuğlaları ve çimentoyu yükleyeceğiz. Kazma ve küreğimizle kendi yurdumuzu kuracağız. Devletin bu yurdu kuracak bütçesi var” diye konuştu.

Eyleme destek veren Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi, Eğitim-İş İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci de öğrencilerin yurdun haremlik selamlık olarak dönüştürülmesiyle mağdur olduklarını söyledi. Bu sorunun bir an önce giderilmesini istediklerini söyleyen Değirmenci, “Bu uygulamanın altında haremlik selamlık uygulaması yatıyor. Bunu reddediyoruz. İktidar kendi amaçlarına ulaşmak için binlerce öğrenciyi mağdur ediyor. Aileler ve öğrenciler de bu uygulamadan rahatsızdır” dedi.

Fikir Kulüpleri Federasyonu Ege Üniversitesi Temsilcisi Gamze Selçuk da burada Gezi Parkı Direnişi’nde başlayan dayanışma ruhunu yaşadıklarını, kurulan çadırlara her gün birçok kişinin yiyecek ve battaniye gönderdiğini söyledi.

Bölgede kurulan kitaplığa da her geçen gün destek artıyor. Öğrenciler buraya bağışlanan derst notları ve kitaplara ücretsiz ulaşabiliyor.

 


Etiketler: İzmir`deki Gezi -çadırlı direniş -

Diğer Web Gazete haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 95

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.